ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sherri Adriano Edmilson mbyllet me "k.o"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GhOsT RidEr
Super Moderator
Super Moderator


Numri i postimeve : 15
Join date : 23/02/2008

MesazhTitulli: Sherri Adriano Edmilson mbyllet me "k.o"   Sat Feb 23, 2008 7:43 am

Brazili humbet njė nga kampionėt e botės. Mbrojtėsi i Barcelonės, Edmilson, titullar nė skuadrėn e vitit 2002, u largua nga skuadra e Parreiras, pasi kontrolli mjekėsor nė gjurin e tij tregoi njė thyerje tė meniskut. Edmilsonit i duhen pesė muaj pushim dhe FIFA pranoi ndryshimin nė listėn e tė grumbulluarve, duke federuar zėvendėsuesin e tij Mineiro. Ky i fundit luan me Sao Paolon dhe ka shėnuar golin, me tė cilin klubi brazilian mundi Liverpulin nė finalen e botėrorit pėr klube. Mineiro ka mbėrritur dje nė Uexhis.
Zėnka. Mė e pakta qė mund tė themi pėr dėmtimin e Edmilsonit, ėshtė se ka ardhur nė momentin e duhur pėr tė shuar pa nisur mirė problemet e tij me Adrianon. Nė fakt, dy futbollistėt kishin debatuar ashpėr nė stėrvitje. Flitet se nė dhomat e zhveshjes, debati ka degjeneruar dhe brazilianėt kanė pėrdoruar duart, por ky variant ėshtė mohuar nga tė dyja palėt. Dje, interisti, pėrpara se tė mėsonte se Edmilsoni do tė bėnte valixhet, kishte kėrkuar falje: "Dje nė stėrvitje e humba toruan. Janė gjėra qė ndodhin nė fushė, por mė vjen keq, sepse marrėdhėniet e mia me Edmilsonin kanė qenė gjithmonė tė shkėlqyera. Pak minuta mė vonė, trajneri Parreira ka marrė mėnjanė Edmilsonin dhe kapitenin Kafu, nė mėnyrė qė tė dėgjonin ato qė kishte pėr tė thėnė mjeku nė lidhje me gjurin e mbrojtėsit. Hoze Luis Runko, doktori i "Selesaos". Lajmi i hidhur bėri qė Edmilsoni tė shpėrthente nė lotė dhe vetėm nė mbrėmje tė jepte deklaratat e para: "Nuk kisha ardhur nė kombėtare i dėmtuar. Isha thjesht i lodhur. Kthehem nė Brazil, por zemra mbetet me skuadrėn dhe do t'i kujtoj gjithmonė fjalėt qė mė thanė Parreira, Zagallo dhe Kafu. Mė dhanė forcė pėr tė vazhduar."
Dyshimet. Hipoteza qė gjuri i Edmilsonit ishte i dėmtuar pėrpara se tė fillonte grumbullimin, u la tė kuptohej edhe nga doktori nė konferencėn pėr shtyp. Pyetjes se a kishte ndikuar zėnka me Adrianon pėr tė kthyer nė shtėpi Edmilsonin, ai iu pėrgjigj: "Dėmtimi kishte ndodhur pėrpara pėrplasjes. Duket se ajo qė ka bėrė tė plasė sherri me interistin, ka qėnė fakti se Edmilsoni e dinte paraprakisht qė njė ndėrhyrje e rėndė do tė thoshte pėr tė lamtumirė botėror. Nga ana tjetėr, nė miqėsoren e luajtur tė martėn nė Bazel, Edmilsoni u aktivizua nė minutėn e 22 tė tė pjesės sė dytė dhe luajti deri nė fund tė ndeshjes. Sipas Runkos, Edmilsoni pas ndeshjes filloi tė ndiente dhimbje nė menisk, nga ku pas testeve u kuptua se ishte kėputur.
Ēėshtja. Tė thuash qė "koka" e Edmilsonit u pre nga Adriano, do tė ishte shumė e ekzagjeruar, sepse dėmtimi nuk e gjeti shumė tė pėrgatitur Edmilsonin, i cili ėshtė duke biseduar me Barcelonėn pėr ndėrhyrjen kirurgjikale. Pėr mė shumė, Edmilsoni ėshtė mik i ngushtė i Ronaldinjos dhe nuk mund tė krahasohet ndikimi qė mund tė ketė te kombėtarja braziliani fitues i "Topit tė artė", me atė tė Adrianos. Mund tė jetė edhe fillimi i njė "lufte" brenda kampionėve tė botės. E vetmja gjė e sigurt ėshtė se zėnka ka ndodhur nė praninė e 10.000 mijė shikuesve, nė stėrvitje, dhe kjo do tė thotė qė drejtuesit brazilianė nuk u treguan tė aftė nė evitimin e situatave tė tilla qė janė fryt i presionit tė madh qė ka pėrpara kampionatit botėror. Nė fillim u pėrhap zėri se pėr t'i bashkuar, Parreira i kishte vendosur tė dy futbollistėt nė njė tavolinė gjatė darkės. Dje erdhi edhe pėrgėnjeshtrimi, pasi tavolinat nė tė cilat shėrbehet Brazili nė restorantin e Uexhisit, janė teke. Situata e sikletshme ishte e dukshme, derisa menisku i Edmilsonit zgjidhi gjithēka.

"Selesao", kontrolle antidoping
Katėr futbollistė tė kombėtares braziliane, Roxherio Ceni, Luizao, Xhilberto Silva dhe Zhuninjo iu nėnshtruan njė kontrolli tė befasishėm, antidoping. Tre mjekė tė FIFA s, tė kryesuar nga Jiri Dvorak, kanė qenė dje nė Uexhis ku po stėrvitet kombėtarja braziliane. Lajmin e ka bėrė tė ditur Federata Braziliane e Futbollit. Gjatė kėsaj vizite ata u takuan edhe me mjekun e Brazilit, Hoze Luis Runko, i cili paraqiti edhe ēertifikatėn zyrtare, ku kėrkonte zėvendėsimin e Edmilsonit tė dėmtuar me Mineiron.

Natė nė diskotekė pėr 6 kampionė
Gjashtė futbollistė tė Brazilit janė dėfryer deri nė tė zbardhur, pas fitores 8 0 tė arritur nė miqėsoren ndaj Luksernės. Kampionėt e Botės janė "piketuar" nga gazeta zviceriane "Blick". Bėhet fjalė pėr Ronaldon, Adrianon, Robinjon, Roberto Karlosin, Emersonin dhe Didėn. Gjithēka ėshtė brenda rregullave, pasi pas fitores Parreira i kishte lėnė futbollistėt tė lirė pėr 24 orė, duke qenė se tė mėrkurėn Brazili nuk kishte asnjė seancė stėrvitore nė program.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sherri Adriano Edmilson mbyllet me "k.o"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: AlbaFresh Design :: Program T3eja-
Kėrce tek: