ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si te krijojme nje radio online

Shko poshtė 
AutoriMesazh
CraCker-Adi
V.I.P.
V.I.P.


Numri i postimeve : 44
Join date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Si te krijojme nje radio online   Sat Feb 23, 2008 5:53 am

Si te krijojme nje radio online
1. Duhet te keni te instaluar Windows XP professional
2. Duhet te keni lidhje interneti 24 ore (broadband per mbi 100 degjues)
3. IIS Services te instaluar - nese nuk dini se si instalohet IIS Services ja nje sqarim:
Shkoni ne Start -> kliko Control Panel -> pastaj Add/Remove Programs -> ne fund Add/Remove Windows Components.
Pastaj shkoni ku shkruan "Internet Information Services" dhe klikoni "details" dhe zgjedhni "world wide web service" dhe kliko OK dhe prit te instalohet (duhet te keni cd-ne e Windows XP Professional te vendosur ne cd-room)
4. Duhet te keni IP statike
5. Duhet te keni te instaluar Winamp-in

Shkojme te shkarkojme "Shoutcast Server" ne: http://www.shoutcast.com/downloads/sc1-9-5/shoutcast-1-9-5-windows.exe
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Pastaj shkojme e shkarkojme "Shoutcast DJ DSP" ne: http://www.shoutcast.com/downloads/shoutcast-dsp-1-8-2b-windows.exe
pasi te mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Shkojme te konfigurojme Shoutcast Serverin: kliko My Computer -> pastaj C: -> me vone Program Files -> kerko Shoutcast > dhe ne fund sc_serv.ini
sc_serv.ini e hapim me wordpad

Hapet nje tekst:
e gjejme ku shkruan maxuser=32
numrin 32 e ndryshojme e bejme 100

Pastaj e gjejme ku shkruan password=changeme
changeme e ndryshojme dhe beni si te doni por nuk duhet ta haroni se do na duhet me vone.

Pastaj e gjejme ku shkruan portbase=8000
8000 duhet ndryshuar ne 8015

E bejme "Save" dhe i mbyllim te gjitha dritaret.

Tani shkojme ne: Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) dhe e leme te hapur.

Shkojme tek winamp-i klikojme me anen e djathte diku lart
shkojme tek options -> preferences dhe hapet nje dritare pastaj shkojme tek: Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]

Hapet nje dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"

Shkojme tek "output":
poshte shkruan "address" dhe shkruani IP statike tuajen
tek "port" shkruani 8015
tek "password" shkruani passwordin e njejte qe e ndryshuam pak me pare
tek "encoder" zgjidhni 1
tek "reconnection timeout" shkruani 0
pastaj shkojme ne "yellowpages" dhe shkruajm sipas deshires.

Shkojme tek butoni tjeter "encoder":
tek "encoder type" zgjedhim mp3 encoder
tek "encoder settings" zgjedhim 24kbps, 22.050khz, mono

Shkojme tek butoni tjeter input:
ketu zgjedhim nese duam te leshojme muzike nga soundcard-i apo winampi

Shkojme perseri tek "output" butoni dhe e bejme "connect"
mos harroni IP tuaj dhe passowrdin.

Dhe urrrrraaaaa e hapet nje radio online

Per ta vertetuar se a punon hapim Internet Explorerin dhe shkruani IP statike tuaj dhe porten (p.sh.: 65.168.255.21:8014).

Powered Byy:Cracker-Adi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si te krijojme nje radio online
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: AlbaFresh Design :: Program T3eja-
Kėrce tek: