ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Historia E Dardanis

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RebeliNumri i postimeve : 19
Join date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Historia E Dardanis   Tue Apr 22, 2008 3:13 pm

Artikulli kryesor : Dardania - Iliria

Historia e Kosovės
Dardania
Mesjeta
Per. Osmane
Shqipėria
Jugosllavia
Republika
UNMIK
Kosova

* Dardania - Mbretėria Ilire
* Provinca Dardania - perandoria Romake
* Sanxhaku i Kosovės Rumelia ( 1455-1878 perandoria Osmane)
* Vilajeti i Kosovės 1878-1912 perandoria Osmane)
* Territor jo kompakt nėn administrimin Serb, Shqiptar, Italian dhe Gjerman (1912-1945)
* Territori Autonom i Kosovės dhe Metohisė (1945-1963) RPF e sllavėve tė jugut-Jugosllavia (RSFJ)
* Krahina Autonome e Kosovės dhe Metohisė(1963-1968) RSF e Jugosllavisė
* Krahina Socialiste Autonome e Kosovės (1968-1989) RSF e Jugosllavisė
o Republika e Kosovės (pėr Shqiptarėt) banorė autokton tė territorit
o Autonomska Pokraina KOSMET (pėr Serbėt) federata serbo-malazeze{2006} Serbia
* Kosovo - Kosova (UNMIK) (10 Qershor 1999- Rezoluta 1242 e KS tė OKB - deri mė sot (2005)) Organizata e Kombeve tė Bashkuara
* Republika e Kosovės - nga 17 shkurti 2008.

Ėshtė vėrtetuar se Ilirėt-fiset ilire, stėrgjyshėrit e Shqiptarėve tė sotėm, kanė qenė popull autokton nė gadishullin e Ballkanit, gjithashtu edhe fisi Ilir i Dardanėve popullzonte Dardaninė antike, nė tė sotmen Kosovė. Territoret e Ilirisė antike, pėrbėheshin edhe nga trevat e Dardanisė (Kosovės sė sotme) si dhe tė njė pjese te Maqedonisė antike. E tėra pėrfundoi me shtrirjen e Perandorisė Romake, me okupimin dhe aneksimin, njė nga njė,tė territoreve tė mbretėrive tė fiseve. Qysh nė shekullin VIII (e.r), ato fise Ilire filluan edhe tė "romanizohen" nga perandoria bizantine- Romake.
Tabela e pėrmbajtjeve
[fshih]

* 1 Nėn administrimin e provincės Romake Moesia superior
* 2 Beteja e Kosovės
* 3 Sanxhaku dhe Vilajeti
* 4 Konflikti nė ish-Jugosllavi
* 5 Shiko he kėtė
* 6 Lidhje tė jashtme

[redaktoni] Nėn administrimin e provincės Romake Moesia superior

Artikulli kryesor Provinca Dardania

Popujt e Botės sė vjetėr
Popujt e Botės sė vjetėr
Provinca Dardania nė shek.VI
Provinca Dardania nė shek.VI
Ballkani pas vdekjes sė Skėnderbeut
Ballkani pas vdekjes sė Skėnderbeut
Vilajeti i Prizrenit (~Kosovės)
Vilajeti i Prizrenit (~Kosovės)

Romė (gjatė kohės sė Diokletians dhe Konstantins I)

Pas disa luftrave tė romakėve kundėr maqedonėve dhe me shtrirjen e sundimit tė plotė romak nė maqedoni ata tokat e mbretit maqedoas dhe toka ilire ii ndanė nė disa pjesė. Ilirin e ndanė nė katėr pjesė administrative (po ashtu edhe maqedonin)

[redaktoni] Beteja e Kosovės

Artikulli kryesor : Beteja e Kosovės

Ne vitin 1389, ushtria otomane e udhėhequr nga sulltan Murat I-rė dėrmoj kalorėsinė e bashkuar tė kombeve qė jetonin nėn Mbretėrinė e car Lazarit (me seli nė Krushevac), tė vet shpallurit mbret i Serbėve, Bullgarėve dhe Arbanasve, nė betejėn qė u zhvillua nė Fushėn e Kosovės. Sulltan Murati vritet nga Miloš Obilić, po ashtu, nė kėtė betejė,vritet edhe car Lazari, tė cilin paraprakisht e tradhton Vuk Brankoviqi. Nė anėn e koalicionit tė kombeve kundėr ushtrisė otomane, nė kėtė betejė, ishin edhe prijėsit e fiseve shqiptare. Kjo mbretėri Serbo-Bullgaro-Arbanase ėshtė shuar pėrfundimisht nė vitin 1459. Ne shekullin XVII, nėn presionin e Turqve, popullata autoktone, e krishterė (ortodokse dhe katolike shqiptare), e Kosovės, tė prirė nga patriarku i kishės ortodokse me seli nė Pejė, A. Ēarnojeviq, ikin nga Kosova drejt veriut nė drejtim tė Hungarisė mbi-danubiane, si vend i sigurt pėr tė jetuar dhe jashtė kufijve otoman. Popullsia e mbetur u konvertua nė fenė islame dhe vazhdoi tė qėndroi nė vatrat e veta shekullore, kryesisht nė pjesėt kodrinore-malore, ndėrsa, pėr tė punuar fushat e Kosovės, pushteti turk solli dhe kolonizoi hapėsirat me banorė jo vendor, tė ashtuquajturit "rajė" tė pėrkatėsisė serbo-sllave si dhe me turq e me bejlerė dhe agallarė. Mirėpo, me konvertim nė fenė myslimane, edhe shqiptarėt filluan tė integrohen nė sistemin e imperatorisė turke, nė tė gjitha fushat dhe nė tė gjitha veprimtaritė e atėhershme, duke arritur tė gėzojnė tė gjitha gradat civile dhe ushtarake pos gradės mė tė lartė "padishah" tė jenė "Sulltan". Pas ikjes sė patriarkut A. Ēarnojeviq, patrikana ortodokse u rivendos pėrsėri nė Pejė, me insistimin e patriarkut German i cili ishte njėkohėsisht edhe vėlla prej gjaku i pashait tė fuqishėm tė perandorisė otomane Mehmet Pasha Sokoloviqit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Historia E Dardanis
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Historia-
Kėrce tek: