ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Britania E Madhe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RebeliNumri i postimeve : 19
Join date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Britania E Madhe   Tue Apr 22, 2008 3:08 pm

Mbretėria e Bashkuar (anglisht: United Kindom, shkurt UK) ose Mbretėria e Bashkuar e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės Veriore (anglisht: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) ėshtė njė Mbretėri (Monarki) kushtetuese nė veri tė Evropės. Ky shtet nė ishullin mė tė madh Evropian pėrbėhet nga Anglia, Skocia, Irlanda Veriore dhe Uelsi.
Tabela e pėrmbajtjeve
[fshih]

* 1 Historia
* 2 Politika
* 3 Njėsit administrative
* 4 Gjeografia
* 5 Ekonomia
* 6 Demografia
* 7 Kultura
* 8 Lidhje tė jashtme
* 9 Lidhje tjera

[redaktoni] Historia

Artikulli kryesor Historia e Mbretėrisė sė Bashkuar

[redaktoni] Politika

Artikulli kryesor Sistemi shtetror


Mbretėria e bashkuar ėshtė Monarki Kushtetuese ku kreu i shtetit ėshtė Mbretėresha Elizabeta II.

[redaktoni] Njėsit administrative

Artikulli kryesor Njėsit shtetrore

Britania e Madhe ka katėr njėsi shtetėrore dhe nė nivel tė tyre bėhet administrimi i mbretėrisė pėrderisa nė nivel mbretėror kryhen punėt qė kanė tė bėjnė me marrėdhėniet e jashtme dhe disa tė drejta pėr punė tė brendshme qė kanė tė bėjnė me rregullimin e marrdhėnieve ndėrshtetėrore tė njėsive tė saj.

* Anglia
* Skocia
* Irlanda Veriore
* Uelsi

[redaktoni] Gjeografia

Artikulli kryesor Gjeografia e Britanisė Madhe

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Britanisė ėshtė 244,820 km2 dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 54 00 V, 2 00 L. 3,230 km2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė ujore ndėrsa 241,590 km2 tokė me njė vijė bregdetare prej 12,429 kilometrave.

Klima ėshtė e ndikuar nga rrymimet e ajrit tė shkaktuara nė oqean dhe kryesisht mbizotėron njė mot i vranėt po thuaj se gjatė tėrė vitit.

Relievi i Britanisė pėrbėhet kryesisht nga njė teren i malorė i ulėt dhe nga rrafshi bregdetarė. Nė pjesėt lindore dhe juglindore tereni ėshtė mė shkėmborė. Pika mė e ultė e Britanisė gjendet nėn nivelin e detit 4 metra nė Fens (ang.:The Fens) dhe ajo mė e lara nė lartėsi mbidetare prej 1,343 metrave nė Ben Nevis nė pjesėn perėndimore tė vendit.

[redaktoni] Ekonomia
Krahasimi i Bruto Prodhimit Vendor tė Francės, Gjermanisė, Britanisė sė Madhe dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės qė nga viti 1825 e gjer nė viin 1975.
Krahasimi i Bruto Prodhimit Vendor tė Francės, Gjermanisė, Britanisė sė Madhe dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės qė nga viti 1825 e gjer nė viin 1975.

Artikulli kryesor Ekonomia e Mbretėrisė sė Bashkuar

Britania e Madhe njihet si fuqie madhe ekonomike botėrore. Nė zhvillimin e tillė ekonomik ka ndikuar pozita gjeografike nė Oqeanin Atlantik, lidhshmėria e mirė me botėn, shfaqja e parė e revolucionit industrial dhe baza relativisht e mirė nė pasuritė nėntokėsore. Kėto pėrparėsi janė manifestuar nė zhvillimin e detarisė, tė tregtisė dhe nė zgjerimin e influencės sė sajė nė vise tė ndryshme kolonial;er nė botė, duke sjellė Britaninė e Madhe nė pozitė ė favorshme ekonomike. Nė pėrpjekjet pėr koloni arrin qė tė konkurrojė Spanjės, Portugalisė, Holandės dhe Francės, qė kanė pasur po kėto aspirata, dhe tė sigurojė dominimin nė det, duke ushtruar kėshtu ndikim nė afro njė tė katėrtėn e botės. Nė saje tė botės koloniale, shfrytėzimit tė tyre qindvjeēar fillon faza mė e rėndėsishme e zhvillimit tė shtetit. Nė intensifikimin e ekonomik pa dyshim rėndėsi tė veēantė kanė pasur edhe zhvillimet e reja teknike qė prodhimtarisė i kanė dhėnė njė dinamikė mė tė madhe. Procesi i industrializimit ka pasur mbėshtetje nė pasuritė e drurit, qymyrit, mineralit tė hekurit dhe lėndėve tė para tė sjella prej kolonive . Ecuria ekonomike, dinamika e tregut tė brendshėm dhe atij tė jashtėm nė shekullin e XIX Anglinė e afirmuan si “punishte tė botės, duke ia mundėsuar tė jetė edhe faktor vendimtar nė ekonominė dhe politikėn botėrore. Nė gjysmėn e parė tė shekullit tė kaluar ėshtė nxjerrė prej xeheroreve tė saj mė tepėr qymyr, mineral hekuri, zing, plumb dhe bakėr, ėshtė prodhuar mė tepėr gizė, makina dhe tekstil se sa nė tė gjitha shtetet e botės. Nė kėtė fazė tė zhvillimit ekonomia e Britanisė sė Madhe i ofron aq shumė ekonomisė botėrore , sa qė nė njė mėnyrė ka pėrcaktuar profilin e saj ekonomik.Llojllojshmėria e degėve industriale, bota e gjerė koloniale, fuqia e parė detare dhe tė bankave tė botės janė disa nga karakteristikat themelore tė ekonomisė sė kėtij shteti nė shekullin XIX, qė mund tė quhet edhe shekulli anglez. Britania e madhe pėr njė kohė tė gjatė ka qenė shtet i parė industrial nė botė . Kapitali i grumbulluar ka mundėsuar tė investojė nė ekonominė e shumė shteteve e qė kėto i kanė sjellė fitime shumė mė tė mėdha .

[redaktoni] Demografia

Artikulli kryesor Demografia e Mbretėrisė sė Bashkuar
Lėvizja e popullsisė
Lėvizja e popullsisė

Britania e Madhe me sipėrfaqe prej 244.00 km2 radhitet nė kategorinė e shteteve me madhėsi mesatare, por pėr nga numri i popullsisė ėshtė njė ndėr shtete e para nė kontinentin e Evropės. Numri i popullsisė gjatė shekujve ka ndryshuar. Kėshtu nė vitin 1800 Britania e Madhe ka pasur 10 milion banorė, 75 vite mė vonė, pėrkatėsisht 1875, ajo ėshtė shtuar nė 30 milion banorė. Nė statistikėn e vitit 1921 Britania e Madhe ka pasur 40 milion banorė. Ndėrsa sipas regjistrimit tė fundit tė popullsisė Britania e Madhe i ka 59.739.000 dhe me kėtė numėr ėshtė radhitur, pas Rusisė dhe Gjermanisė nė vendin e tretė nė Evropė. Pjesėn dėrmuese tė popullsisė e pėrbėjnė anglezėt me 80%, skocezėt me 10%, irlandezėt me 4% uellsasit me 2% dhe tė huaj 4%.

[redaktoni] Kultura

Artikulli kryesor Kultura e Mbretėrisė sė Bashkuar

* Telekomunikacioni
* Transporti
* Ushtria
* Pushime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Britania E Madhe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Historia-
Kėrce tek: