ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Historia E Maqedonis

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RebeliNumri i postimeve : 19
Join date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Historia E Maqedonis   Tue Apr 22, 2008 3:06 pm

Historia e hershme

Shteti i parė maqedon u krijua nė shekullin e VIII ose VII p.e.s. nėn udhėheqjen e Dinastisė Argeade. Mbreti i parė i njohur i maqedonėve ėshtė Perdikkas I. Gjat kohės qė sundonte Aleksandri I i Maqedonisė, maqedonėt filluan tė zgjerohen kah malet dhe regjionet, Eordaia, Bottiaea, Pieria, Mygdonia dhe Almopia, tė cilat banoheshin nga fise tė ndryshme. Pavarėsinė e humbur gjatė periudhės sė Perandorisė Persiane nėn udhėheqjen e mbretit Darius Hystaspes, vendi rifitoi pavarėsinė nėn udhėheqjen e mbretit Aleksandri I (495–450 p.e.s.).
Maqedonia gjatė Luftės Peloponeze rreth vitit 431 p.e.s..
Maqedonia gjatė Luftės Peloponeze rreth vitit 431 p.e.s..

[redaktoni] Zgjerimi

Rreth shekullit IV p.e.s. mbretėria u mbulonte afėrsisht tėrė teritorin e provincės sė Maqedonisė nė Greqinė moderne.

Shteti i bashkuar i Maqedonisė u themelua nga mbreti Amintas III (afėrsisth 393–370 p.e.s.).
Philip II, mbret i Maqedonisė.
Philip II, mbret i Maqedonisė.

Nėn sundimin e Filipit II, (359–336 p.e.s.), Maqedonia u zgjerua drejt teritoreve tė paionianėve, thrakėve dhe ilirėve. Ndėr teritoret e aneksuara ishin edhe Pelagonia dhe Paionia jugore.[2]
Mbretėria e Maqedonisė pas vdekjes sė Filipit tė II-tė.
Mbretėria e Maqedonisė pas vdekjes sė Filipit tė II-tė.

[redaktoni] Perandoria
Busti i Lekės sė Madh nė Thessaloniki.
Busti i Lekės sė Madh nė Thessaloniki.
Perandoria e Lekės nė kohėn e zgjerimit maksimal.
Perandoria e Lekės nė kohėn e zgjerimit maksimal.
Hyrja e njė varri mbretėrorė.
Hyrja e njė varri mbretėrorė.

Djali i Filipit, Leka i Madh (356–323 p.e.s.) arriti qė tė zgjerojė fuqinė maqedone jo vetėm nė Greqinė qendrore, por edhe nė Perandorinė Persiane duke pėrfshirė [Egjipti]]n duke arritur gjer nė Indi.

[redaktoni] Maqedonia Helene

Antipater dhe djali i tijė Kassander morėn kontrollin mbi Maqedoninė, por ra nėn njė mosmarrėveshje civile pas vdekjes sė mbretit Kassander nė vitin 297 p.e.s.. Pas kėsaj u udhėhoq pėr njė kohė nga Demetrius I (294–288 p.e.s.) por ra nė luftė civile.

Djali i mbretit Demetrius, Antigonus II (277–239 p.e.s.) mundi invazionin Galatian dhe riktheu pozicionin e tijė familjarė nė Maqedoni. Ai me sukses riktheu rregullin dhe prosperitetin nė vend edhepse humbi kontrollin mbi shumė qytete greke. Ai themeloi monarki stabile nėn Dinastinė Antigonide. Antigonus III (239–221 p.e.s.) arriti tė vendojė sundimin e tijė mbi tėrė regjionin e Maqedonisė.

[redaktoni] Konflikti me Romėn

Artikulli kryesor: Luftrat e Maqedonisė

Mbretėria e Maqedonisė nėn udhėheqjen e mbretit Filipi V.
Mbretėria e Maqedonisė nėn udhėheqjen e mbretit Filipi V.

[redaktoni] Institucionet
Dielli Vergina, ylli me 16 rreze qė mbulon atė qė mendohet tė jetė varri i Filipit tė II-tė tė Maqedonisė i zbuluar nė Vergina, Greqi.
Dielli Vergina, ylli me 16 rreze qė mbulon atė qė mendohet tė jetė varri i Filipit tė II-tė tė Maqedonisė i zbuluar nė Vergina, Greqi.

[redaktoni] Mbreti

Artikulli kryesor: Lista e mbretėrve tė Maqedonisė

[redaktoni] Pasimi
Hapėsirė-mozaik nė Pella, Greqi.
Hapėsirė-mozaik nė Pella, Greqi.

[redaktoni] Financat

[redaktoni] Kėshilli (Synedrion)

[redaktoni] Ndarja teritoriale (merides)

Artikulli kryesor: Lista e teritoreve tė Maqedonisė antike

[redaktoni] Shih edhe

* Maqedonėt antik
* Armata antike maqedone
* Kalendari antik maqedon
* Greqia antike
* Lista e mbretėrve tė Maqedonisė
* Leka i Madh
* Diadohi
* Dinastia Antigonide
* Perandoria Seleucide
* Dinastia Ptolemeike
* Krestonia
* Paionia
* Pelagonia

[redaktoni] Referenca

1. ^ "Macedonia" - Britannica 2006 - (Anglisht)
2. ^ South East Europe History pages - Map showing Upper and Lower Macedon and the growth of Macedon 4th BC. [1] - (Anglisht)

[redaktoni] Materiale tjera

* Eugene N. Borza: Before Alexander: constructing early Macedonia. Claremont, CA: Regina Books, 1999. Pp. 89. ISBN 0941690970 (pb)
* Robin Lane Fox, Alexander the Great, Penguin Books, 1973, ISBN 0-14-008878-4 (pb).
* Nicholas G. L. Hammond, The Macedonian State, Oxford University Press, 1989, ISBN 0-19-814883-6. Pg. 12-13.
* Macedonian Empire, 1911 Encyclopedia Britannica
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Historia E Maqedonis
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Historia-
Kėrce tek: