ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Relievi Dhe Klima Ne Shqiperi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 43
Join date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Relievi Dhe Klima Ne Shqiperi   Tue Apr 22, 2008 2:46 pm

Relievi

Relievi i Shqipėrise ėshtė kryesisht malor. Vargmalet e para alpine u formuan nga mbarimi i jurasikut, ndėrsa gjatė erės kenozoike u shpejtua procesi malformues nė tėrėsine e Albanideve, qė aktualisht pėrbėjne tokėn e nėntoken e Shqipėrise. Lartėsia mesatare e relievit ėshtė 708 metra, ose 2 herė mė e lartė se mesatarja e Evropės. Lartėsitė mė tė mėdha gjenden nė Alpet shqiptare dhe nė malet e Lindjes (Korabi 2751 metra mbi nivelin e detit, pėrben edhe majėn mė tė lartė tė Shqipėrisė).

Fushat zėne kryesisht pjesėn perėndimore, pergjatė bregdetit Adriatik, por ka edhe nė pjesė tė tjera tė vendit. Fushat mė tė larta janė ato tė pellgut tė Korēes, mbi 800 metra mbi nivelin e detit. Fushat gjenden kryesisht pėrgjatė lumenjve kryesore si: Vjosė, Devoll, Osum, Shkumbin, Erzen, Mat e Drin, ku gjenden, gjithashtu, edhe tokat bujqėsore e qendra tė mėdha banimi, si dhe pėrshkohen nga rrugė te rėndėsishme komunikimi.

Territori i Shqipėrisė ndahet nė 4 krahina tė mėdha natyrore (fiziko-gjeografike): Alpet shqiptare, Krahina malore qendrore, Krahina malore jugore, Ultėsira bregdetare.

Lagunat kryesore janė: Laguna e Lunrės (Vilunit), e Patokut, e Bishtrakės, e Karavastasė, e Nartės dhe e Pashalimanit.

Plazhet kryesore janė: Plazhi i Velipojės, i Shėngjinit, i Talės, i Durrėsit, i Divjakės, i Semanit, i Vlorės, i Dhėrmiut, i Himarės dhe ai i Sarandės.

Kepat kryesore janė: Kepi i Rodonit, i Bishtit tė Pallės dhe ai i Gjuhezės.

[redaktoni] Klima

Shqipėria bėn pjesė nė brezin subtropikal dhe pėrfshihet nė zonėn klimaterike mesdhetare, me dimėr relativisht tė shkurtėr e te butė dhe me vere tė nxehtė e shumė tė thatė. Klima e Shqipėrise ka ndryshime tė mėdha nga njė krahinė nė tjetrėn dhe kontraste tė mėdha nė temperature, reshje, ndricimin diellor, lagėshtiren e ajrit, etj.

Ndriēimi diellor lėviz nga 2731 orė nė vit nė Xarė tė Sarandės, nė 2722 orė nė vit nė Vlorė, 2560 orė nė vit nė Tiranė, 2246 orė nė Peshkopi dhe 2046 orė nė vit nė Kukės.

Bien mesatarisht 1430 mm reshje nė vit dhe vijnė duke u pakėsuar nga perėndimi nė lindje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albafresh.nice-forums.net
 
Relievi Dhe Klima Ne Shqiperi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Historia-
Kėrce tek: