ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ekonomia E Shqiptarve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 43
Join date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Ekonomia E Shqiptarve   Tue Apr 22, 2008 2:45 pm

Ekonomia

Artikulli kryesor: Ekonomia e Shqipėrisė

Pėrpara vitit 1991, Partia Komuniste atėherė nė pushtet e drejtonte ekonominė e vendit me anė tė njė serie planesh pesė-vjeēare. Tė gjitha degėt prodhuese kontrolloheshin nga shteti, bujqėsia ishte kolektivizuar plotėsisht dhe industria ishte pronė e popullit, ndėrsa sipėrmarrjet private ishin tė ndaluara rreptėsisht. Pėrveē kėsaj Kushtetuta e Republikės Socialiste tė Shqipėrisė e ndalonte qeverinė tė kėrkonte ndihma nga jashtė, tė pranonte borxhe apo tė lejonte investime tė huaja nė vend. Dėshtimi i kėsaj ekonomie tė kontrolluar e shtyu qeverinė paskomuniste tė decentralizojė procesin e vendimmarrjes ekonomike. Ndalimi i tregtisė private ėshtė shfuqizuar qysh nga fundi i viteve 80-tė, qeveria ka kohė qė pranon borxhe dhe kredi tė huaja, dhe pėrpiqet tė krijojė vende tė reja pune, me anė tė bashkėpunimeve me partnerėt nga jashtė. Kėto masa kanė pėr qėllim rritjen e industrisė sė lehtė, prodhimet ushqimore dhe bujqėsore, si dhe ekonominė nė tėrėsi. Progresi i viteve tė fundit ėshtė i dukshėm, tregu permban te gjithė artikujt e nevojshėm industrialė dhe bujqėsorė, ekonomia nė pėrgjithėsi po ecėn me hapa tė shpejta dhe po zhvillohet gradualisht duke pasur pėr ēdo vit njė rritje mesatarisht shumė tė lartė vjetore nė krahasim me vendet e tjera tė Evropės Juglindore.

Shqipėria ka nevojė pėr me shume ekspertė tė specializuar, teknikė dhe pėr administratorė publikė, studentė tė rinj tė diplomuar jashtė shtetit, tė cilėt janė arsimuar me metoda dhe standarde evropiano-perėndimore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albafresh.nice-forums.net
 
Ekonomia E Shqiptarve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Historia-
Kėrce tek: