ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Historia E Shqiperis

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 43
Join date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Historia E Shqiperis   Tue Apr 22, 2008 2:43 pm

Artikulli kryesor: Historia e Shqipėrisė

Historia e Shqipėrisė nė tė vėrtetė nuk pėrfshinė vetėm tė dhėnat historike tė hapėsirės gjeografike mbi tė cilėn gjenden teritoret shqiptare por edhe hapsirat tjera tė banuara me shqiptarė e qė kanė mbetur jasht kufijve tė shqipėrisė sė sotme e qė nė tė kaluarėn kan qenė njė tėrėsi shqipėri...

Artikulli kryesor: Lashtėsia

Shumė njerėz i konsiderojnė shqiptaret pasardhės direkt tė njė fisi tė lashtė ilir, me emrin "Albanoi", i cili ishte vendosur ne Shqipėrinė e sotme. Disa tė tjerė mendojnė se Shqiptarėt dhe ilirėt janė pasardhės direkt tė pellazgėve, qė kanė jetuar mijėra vjet para Krishtit. Prania e tyre mund tė shikohet shumė mirė nė formulimin e strukturave politike nė shekullin e 6 p.e.s. Metalpunues dhe luftėtarė tė shkėlqyer, ilirėt krijuan shumė mbretėri tė vogla brenda vendit tė tyre, duke luftuar ndėrmjet njeri-tjetrit pėr kohėn mė tė madhe tė historisė sė tyre. Vetėm gjatė shekullit tė 6 p.e.s, tė gjitha mbretėritė u bashkuan pėr tė mbrojtur vendin nga fqinjėt: nga mbretėria e Molosianėve nė veri te Shqipėrisė, mbretėria e Maqedonisė dhe nga mbretėria e Pionisė....

Artikulli kryesor: Ilirėt

Ilirėt, parardhėsit dymijė vjeēarė tė kombėsisė sė sotme me prejardhje gjenetike tė grupeve fisnore tė familjeve tė medhaja shqiptare si nė zonat urbane e rurale si dhe nga studimet mbi shumė individė me lidhje gjaku 99% shqiptare, vėrtetuar edhe nga studimet e botimet e fundit nga institutet kėrkimore shkencore nga Evropa kontinentale, ShBA e Kanada, nga specialistėt e huaj dhe shqiptarė tė shkencave antropologjike, gjenetike e arkeologjike, banonin qė nga pjesa veri-perėndimore e Detit Adriatik deri nė Detin Jon, si dhe pėrgjatė kufirit tokėsor tė Gadishullit Ilirik me Dalmatėt, Maqedonasit dhe Grekėt...

Artikulli kryesor: Shqipėria nėn sundimin osman

Sulmet e ushtrive osmane pėr pushtimin e viseve shqiptare nisėn nė mesin e viteve 80 tė shek. XIV. Tė udhėhequra nga bejlerbeu i Rumelisė, Timurtash Pasha, nė vitin 1385 ushtritė osmane, pasi morėn Sofjen, u futėn nė Shqipėri dhe pushtuan qytetet e Shtipit, tė Pėrlepit, tė Manastirit dhe tė Kosturit. Nė dokumente perėndimore dhe osmane tė shek. XIV-XV pėr qytetet e Shkupit, tė Manastirit, tė Kosturit, tė Janinės etj., si dhe pėr Fushė-Dardaninė shprehimisht ėshtė shėnuar se ato ishin "nė Shqipėri" apo "nė tokat shqiptare"...

Artikulli kryesor: Rilindja Kombėtare

Nga mesi i shekullit tė 19-tė Turqia ishte nė ethet e "Ēėshtjes Lindore", nė kohėn qė ballkanasit, duke pėrfshirė edhe shqiptarėt, kėrkonin tė plotėsonin ėndrrėn e tyre kombėtare. Pėr tė mbrojtur dhe pėrkrahur interesat e tyre kombėtare, shqiptarėt u mblodhen nė Prizren, njė qytet i Kosovės, nė vitin 1878 dhe krijuan Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit tė njohur mė shpesh sot si Lidhja e Prizrenit. Lidhja kishte dy qėllime kryesore, atė politike dhe atė kulturore. Sė pari, u pėrpoq (pa sukses) tė bashkonte tė gjitha trojet shqiptare - atė kohe tė ndara nė katėr vilajete, ose krahina, e Kosovės, e Shkodrės, e Manastirit, e Janinės - nė njė shtet vetqeverisės brenda sistemit tė Perandorisė Osmane. Sė dyti, mprehi njė lėvizje pėr zhvillimin e gjuhės shqipe, letėrsisė, arsimimit, dhe kulturės. Nė vijė me programin e dytė, nė vitin 1908 udhėheqėsit shqiptarė u takuan nė qytetin e Manastirit (sllavisht: Bitola, Maqedoni) dhe pėrshtatėn njė alfabet kombėtar. Ai bazohej mė sė shumti nė shkrimin latin, ky zėvendėsoi disa alfabete tė tjera, duke pėrfshire alfabetin arab dhe grek, qė ishin gjer nė atė kohė nė pėrdorim...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albafresh.nice-forums.net
 
Historia E Shqiperis
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Historia-
Kėrce tek: