ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nocionet dhe simbolet matematikore Ndarja globale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RebeliNumri i postimeve : 19
Join date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Nocionet dhe simbolet matematikore Ndarja globale   Tue Apr 22, 2008 2:38 pm

Nocionet dhe simbolet matematikore

Janė shprehjet matematikore (psh. emrat e numrave, figurave, operacioneve), shprehjet pėr marrėdhėnie nė mes tė sasive (mė i madh, mė i vogėl, i barabartė), simbolizmin matematikor (psh. 4+3 = 7), konventat matematikore (psh. njėsitė standarde tė matjes, nderimi i pėrparėsisė sė operacioneve), rezultatet dhe formulat e caktuara (memorimi i llogarisė, psh.6 + 6, pėr tė njehsuar 6 + 7; njohja e formulės pėr sipėrfaqen e katrorit; teorema e Pitagorės).

Ndarja globale

Disa nga degėt e matematikės janė:

* Logjika Matematikore
* Teoria e bashkėsive
* Algjebra
* Teoria e numrave (aritmetika)
* Gjeometria algjebrike
* Gjeometria analitike
* Ekuacionet diferenciale
* Gjeometria diferenciale
* Topologjia
* Gjeometria
* Analiza Matematike
* Analiza komplekse
* Kombinatorika
* Matematika diskrete
* Teoria e lojėrave
* Teoria e gjasės (probabilitetit)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nocionet dhe simbolet matematikore Ndarja globale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Matematikė-
Kėrce tek: