ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Gjeografia Natyrore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
RebeliNumri i postimeve : 19
Join date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Gjeografia Natyrore   Tue Apr 22, 2008 2:35 pm

[Degėt e Gjeografisė

Gjeografia si shkencė ndėr mė vjetrat ndahet nė:

1. Gjeografinė pėrgjithshme dhe nė
2. Gjeografinė regjionale.


Gjeografia e pėrgjithshme ndahet nė:

1. Gjeografinė fizike (natyrore) ku shkencat komponente:
* Gjeomorfologjia
* Gjeologjia
* Klimatologjia
* Hidrologjia
* Pedogjeografia
* Biogjeografia
* Paleogjeografia
2. Gjeografinė shoqėrore (Antropogjeografike) ku shkencat komponente janė:
* Demografia
* Gjeografia e vendbanimeve
* Gjeografia ekonomike
* Gjeografia politike

Kohėve tė fundit gjeografisė sė pėrgjithshme i bashkohe edhe gjeoekologjia. Dikur nė kuader tė sjeografisė fizike kanė qenė edhe gjeografia matematike gjegjėsisht gjeografia astronomike me gjeodezinė dhe hartografinė, por pasi qė janė zhvilluar si shkenca nė vete nuk mund tė radhiten nė sistemin e gjeografisė sė pėrgjithshme.

Gjeografuia regjionale mund tė definohet si aplikim i njohurive gjeografike pėr studime konkrete tė teritoreve,ndamas nė bazė tė ndonji kriteri tė regjionalizimit gjeografik. Pra ajo ėshtė njė disiplinė sintetike shkencore.

Gjeografia regjionale mandej ndahet nė gjeografinė e pėrgjithshme regjionale dhe gjeografinė e veēant regjionale.

Gjeografia ėshtė njė lėndė shumė e rėndėsishme sepse tregon tėrsinė terrotoriale dhe studion gjeografin e njė vendit dhe tė botė.Ka shumė zbulime tė rėndėsishme gjeografike p.sh zbulimi i Amerikės,Australisė,Antartikut etj.Zbulime gjeografike mund tė quajmė edhe zbulimet natyrore tė njė vendi.

[redaktoni] Historia e Gjeografisė

[redaktoni] Kontribues nė lėmin e Gjeografisė

Gjeografia padyshim ėshtė njėra ndėr shkencat mė tė vjetra.

Qė nė parahistori njerėzit kanė tentuar tė sqarojnė zhvillimin e proceseve nė natyrės, mandej t’i njohin renditjet kronologjike edhe pse shkenca nė njė mėnyrė ka qenė e pranishme nė pjesėn mė tė madhe tė civilizimeve tė lashta. Shkrime mė tė shumta pėr natyrėn si tėrėsi i hasim te filozofėt antik. Pėr gjeografinė rezultate tė rėndėsishme nga ajo kohė ka dhėnė Aristoteli - pėr mozaikun e sipėrfaqes sė tokės dhe brezat e nxehtėsisė dhe Erastoteni - mbi madhėsinė dhe dimensionet e Tokės. Erastoteni nė shekullin e III p.e.s. i pari e pėrdori termin gjeografi.

Nė mesjetė vjen deri te stagnimi i shkencave nė pėrgjithėsi duke pėrfshirė edhe gjeografinė. Shkencat e atėhershme janė zhvilluar gjithashtu edhe nė kuadėr te civilizimit islam. Gjeografėt mė tė dalluar tė kėsaj kohe janė Al-Biruni dhe Al-Idrisi.

Zhvillim tė dukshėm tė gjeografisė nė perėndim i dhanė zbulimet gjeografike duke iu falėminderuar detarėve si Kristofor Kolombi, Vasko de Gama, Fernando Mangelani etj.

Zhvillimi i shpejt i astronmisė dhe mekanikės qiellore nė shekullit e XVI dhe XVII, paraqesin bazėn e mendimit tė lėvizjes sė trupave qiellor dhe rrjedhojat e lėvizjes sė tyre pėr Tokėn. Fillimi i zhvillimit tė gjeografisė si shkencė i pėrshkruhet gjeografit holandez Bernard Varenijusit, i cili e ka shkru vepren me titull "Gjeografia e pėrgjithshme". Edhe pse zbulimet e rėndėsishme teknike tė cilat ndikuan nė zhvillimin e gjeografisė nė shekullit XVII dhe XVIII, ajo mbetet kryesisht shkencė deskriptive deri nė paraqitjen e hulumtuesit tė madhė tė gjeografisė me prejardhje gjermane Aleksander Humbollit i cili nė fillim tė shekekullit XIX i vė themelet e gjeografisė moderne. Pas tij mjaft i rėndėsishėm ėshtė edhe Karl Riter i cili ka qenė nėn ndikimin e madh tė filozofit Imanuel Kantit. Kontribut tė rėndėsishėm gjat kėsaj kohe kan dhėnė nė ShBA V.M Denis - teoria e e zhvillimit tė relievit si cikėl gjeografik dhe Vlladimir Dokuqajev nė Rusi.

Gjatė shekulli XIX themelohen katedrat e gjeografisė nėpėr universitetet evropiane.

[redaktoni] Shiko edhe kėtė

* Portal:Gjeografi
* Gjeografia e shteteve - liste e artikujve per gjeografin e hapsires te ndare sipas sheteve.
* Lista e elementeve te Gjeografise
* Lista e shkencave te dalura nga Gjeografia
* Lista e shkencave te kombinuara me Gjeografin
* Koordinatat gjeografike

[redaktoni] Trojet shqiptare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gjeografia Natyrore
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Gjeografia-
Kėrce tek: