ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kimia Natyrore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RebeliNumri i postimeve : 19
Join date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Kimia Natyrore   Tue Apr 22, 2008 2:33 pm

Disiplina tė kimisė

* Kimia organike
* Kimia inorganike
* Kimia fizike
* Kimia analitike
* Biokimia
* Kimia farmaceutike
* Kimia industriale
* Kimia ushqimore

[redaktoni] Disiplina tė tjera

Ekzisitojnė shumė specializime dhe disiplina tė kimisė, pėr shembull: kimia makromolekulare, kimia kombinatorike, astrokimia, inxhinieria kimike, kimia kompjuterike, elektrokimia, gjeokimia, inxhinieria e materialeve, shkenca e materialeve, biologjia molekulare, citokimia, histokimia, kimia klinike, kimia bėrthamore, metalorganika, stereokimia, kimia e mjedisit, kimia e gjelbėr, radiokimia, fotokimia, kimia radiofarmaceutike, aerotermokimia etj.

[redaktoni] Konceptet bazė

[redaktoni] Atomet dhe molekulat

Materia ėshtė e pėrbėrė nga grimca shumė tė vogla tė quajtura atome: nė natyrė ekzistojnė me qindra dhe ēdonjeri prej tyre ka strukturė dhe veti tė ndryshme. Kur atomet kombinohen me njėri tjetrin formojnė molekulat.

* Struktura e atomit
* Tabela periodike
* Numri atomik, masa atomike, numri i mases
* Metalet, Jometalet, Gjysmemetalet, Gazet e dobet
* Molekula dhe struktura molekulare
* Jonet, anionet dhe kationet
* Formula kimike, Izomeria, Kiraliteti
* IUPAC, Emertimi kimik

[redaktoni] Lidhjet kimike dhe forcat tėrheqėse ndėrmolekulare

Atomet mund tė lidhen me njėri tjetrin dhe forca qė i mban tė bashkuar quhet lidhje kimike. Ekzistojnė edhe forca ndėrmolekulare jo aq tė forta sa lidhja kimike, tė cilat tėrheqin atomet e molekulat mes tyre.

* Lidhja kimike
* Lidhja jonike
* Lidhja kovalente
* Lidhja hidrogjenore
* Forcat e Van der Valsit

[redaktoni] Pėrbėrjet kimike

Kur atomet lidhen mes tyre nė sasi tė pėrcaktuara pėrfitohen pėrbėrjet kimike(pėr shembull uji,H2O) Agregatėt e shumė pėrbėrjeve quhen pėrzierje (pėr shembull ēokollata.

* Pėrbėrja kimike
* Pėrbėrja molekulare
* Pėrbėrja organike
* Pėrbėrja jonike
* Acidet
* Bazat
* Oksidet
* Kripėrat

[redaktoni] Gjendjet agregate

Pėrbėrjet kimike mund tė shfaqen nė shumė faza. Mė tė njohurat janė ato tė ngurtė, e lėngėt dhe ajo e gaztė: nė temperaturė tė ulėt molekulat tėrhiqen fort dhe nuk lėvizin, por "dridhen" dhe shfaqen nė gjendje tė ngurtė; me rritjen e temperaturės fitojnė energji dhe "rrėshqasin" mes tyre, duke kaluar nė gjendje tė lėngėt; duke e rritur edhe mė shumė temperaturėn fitojnė aq shumė energji sa pėrhapen nė tė gjitha drejtimet duke formuar njė gas.

* Gjendjet e materies
* Gazet
* Lėngjet
* Tė ngurtat
* Tretėsirat

[redaktoni] Ligjet e kimisė dhe fizikės

Tė gjitha reaksionet kimike dhe transformimet fizike ndodhin sipas ligjeve kimiko-fizike.

* Ligji i ruajtjes sė masės
* Ligji i veprimit tė masės
* Ligji i gazeve ideale
* Ligji i Hesit
* Ligji i Gei-Lysakut
* Ligji i Van der Valsit
* Ligji i Daltonit
* Ligji i Henrit
* Parimi Le Chatelier
* Ekuilibri kimik

[redaktoni] Mekanika kuantike

Kimia fizike ėshtė njė disiplin e ngjashme me fiziken. Mekanika kuantike ėshtė sektori i fizikės qė i ka dhėnė mė shumė shtyse zhvillimit tė kimisė, duke shpjeguar strukturėn dhe kakarakteristikat e atomeve e duke krijuar bazat pėr trajtimin matematik tė lidhjes kimike

* Elektroni
* Protoni
* Neutroni
* Orbitali
* Parimi i pėrjashtimit i Paulit
* Konfigurimi elektronik
* Mekanika kuantike
* Bėrthama e atomit

[redaktoni] Historia e kimisė

* Alkimia
* Zbulimi i elementeve kimike
* Historia e kimisė
* Historia e industrisė kimike

[redaktoni] Shiko edhe kėtė

* Kimist tė njohur
* Fjalori i termeve ne Kimi
* Elementet kimike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kimia Natyrore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Alh-crew-
Kėrce tek: