ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fizika Natyrore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
RebeliNumri i postimeve : 19
Join date : 12/04/2008

MesazhTitulli: Fizika Natyrore   Tue Apr 22, 2008 2:32 pm

Degėt e fizikės

Mekanika | Termodinamika | Elektromagnetizmi | Optika | Akustika |
| Fizika e trupave tė ngurtė | Relativiteti | Fizika bėrthamore | Fizika kuantike | Astrofizika

[redaktoni] Historia e fizikės

Mbas hovit qė kishin marrė shkencat e matematikės dhe filozofisė nė Greqinė e lashtė, u paraqit nevoja e degėzimit tė tyre. Kėshtu, nė tekstet e shkruara nė atė kohė, bėhet gjithnjė e mė shumė dallimi nė mes tė problemeve qė zgjidheshin nga matematika, filozofia dhe degėt e tyre.

Sot fizika ėshtė shkencė nė vete. Biografitė e disa nga shkencėtarėt tė cilėt kontribuan nė kėtė drejtim mund t“i gjeni nė listėn e mė poshtme.

[redaktoni] Madhėsitė fizike themelore

Madhėsitė fizike themelore janė gjatėsia, masa, koha, rryma elektrike, sasia e lėndės, temperatura dhe intesiteti i dritės.

[redaktoni] Shikoni dhe

* Fjalori i termave nė fizikė
* Karati
* Madhėsitė fizike

[redaktoni] Rreth fizikės

Nils Bor (Niels Bohr): Ėshtė gabim tė thuhet se fizika shėrben pėr tė gjetur se si funksionon natyra. Fizika merret me atė ēfarė mund tė themi ne pėr natyrėn.
Albert Ajnshtajn: Fizika ėshtė njė pėrpjekje konceptuale pėr tė prekur realitetin ashtu siē mendohet tė pavarur nga realiteti i vėshtruar. Teoritė fizike janė nė fund tė fundit shpikje tė mendjes njerėzore tė cilat ne i pėrdorim pėr organizimin dhe shtimin e "pėrvojės sonė".

[redaktoni] Lidhje tė jashtme

(Anglisht) Koncepte
(Anglisht) Diskutim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fizika Natyrore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Fizikė-
Kėrce tek: