ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Biologji - Kimi - Fizik :

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naji-3ntNumri i postimeve : 95
Join date : 13/04/2008

MesazhTitulli: Biologji - Kimi - Fizik :   Wed Apr 16, 2008 10:07 am

Eshte e quditshme se limoni krijon rreth 1.5 vat energji!

Po si behet kjo?!

Pasi qe baterite kane baze acidike dhe mund te krijojne energji.

Edhe limoni ka acid, pra mund te krijojme energji nga limoni!

Si behet:

Marrim nje limon nje gozhd(baski) edhe ni 5cent

Matalet duhet te jene te ndryshme , ne ket rast Baskia-Qelik kuse 5cent-i Zing.

E shpojm limonin me baski ne njeren an , kurse ne tjetren e prejm dhe e vendosim 5centin

Po duhet te jene pak jasht (per me transportu energjin)

Per me e pa se a po ka sukses ky eksperiment e marrim voltmetrin edhe e kqyrim,shohim se vertet krijon energji.

Per me e shpenzu(per qef ) e marrim ni diod(drita t'vogla qe perdoren te shkrepsat me drita ) kjo diod te shkrepsat i nevoiten rreth 2-3 valt per me u dhez.

Tash per me e dhez dioden duhet me i marr nja 5 limona edhe me i bashku (+ me - , + me -) deri sa e perfundon.Nfund e lidh dioden me telat e fundit (Baskia dhe 5cent),Mujm me pa se drita ndezet !

Experiment Is Tested by me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Biologji - Kimi - Fizik :
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Fizikė-
Kėrce tek: