ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Nje Eksperiment n'kimi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Naji-3ntNumri i postimeve : 95
Join date : 13/04/2008

MesazhTitulli: Nje Eksperiment n'kimi   Wed Apr 16, 2008 10:06 am

ej njerz dashta me ju tregu diqka shum t rendsishme ndoshta edhe per ju nuk osht po pe provojm pra po nisi me ni eksperiment n kimi:

EKSPERIMENTI

Marrim njė Gotė ajo gotė duhet tė jet gypin e vogel nė
atė gotė hedhim zink,acid klorhidrik dhe marrim njė balon
me atė balon pas hedhes ne gotė acidin klorhidrik dhe zinkun
mbi atė got e marrim balonin dhe ne vrimen e balonit e fusim
gypin e gotes pas disa minuta do te shohim qe baloni do tė
fryhet sepse janė pėrzier acidi klorhidrik me zinkun dhe ato
dyja kan me lshu hidrogjen dhe me at hidrogjen baloni do te
fryhet dhe marrim balonin nga ajo gotė nė mėnyr tė shpejt
edhe e lidhim dhe kur e leshojm baloni do te shkoj lart sepse
pėr tė shkuar baloni lart i ndihmon hidrogjeni

BESOJ QE KESH I KUPTUESHEM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nje Eksperiment n'kimi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkencat | Natyrore :: Alh-crew-
Kėrce tek: